а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајрактар

мн. бајрактари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што го носи знамето, бајракот, знаменосец (во војска и на свадба).
Англиски: standard bearer Турски: bayraktar
Употреба: Архаизам
Примери:
Бајрактар за на свадба.
Прв бајрактар да бидам.
Бајрактарот оди пред сите.
Изведенки
бајрактарски прид.
бајрактарскиот
Пример: бајрактарски кич
FlexiMac
 менување на македонски глаголи