а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајпас

мн. бајпаси
Вид збор: Именка, машки род
Премостување на оштетен дел од аортата со помош на парче здрава вена или со пресадување вештачки крвен сад.
Англиски: bypass
Употреба: Медицина
Примери:
Има два бајпаса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи