а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајонет

мн. бајонети
Вид збор: Именка, машки род
Студено оружје, нож со кој се сече и се боде, а може да се стави на цевката од пушката.
Англиски: bayonet
Употреба: Воен термин
Примери:
Прободени и исечени со бајонет.
Пушка со бајонет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи