а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајка

мн. бајки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4203
Кус расказ исполнет со фантастични случки и со натприродни суштества.
Англиски: fairy tale
Употреба: Литература
Примери:
руска бајка
класична бајка
Раскажува бајка.