а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајач

мн. бајачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25574
Гаталец, вражач, вражалец, тој што бае, гата.
Англиски: witchdoctor
Примери:
Познавам многу бајачки, а знам и еден бајач.
Изведенки
бајачки прид.
бајачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК