а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајачка

Види и: бајач (м.)
мн. бајачки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што бае, гата.
Англиски: witchdoctor Албански: fallxhore
Примери:
Бајачката бае на жарчиња.
Оди по бајачки.
2. вражба
Англиски: witchcraft Албански: bëj magji
Примери:
Ми баеле бајачки бајачките, ама ништо не помага.
Цепенков забележал една интересна бајачка што е во врска со уметноста на везот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи