а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајат

бајати
Вид збор: Придавка
Застојан, не е свеж (обично за храна).
Англиски: stale Турски: bayat
Примери:
бајат леб
бајата новост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи