а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајати

бајатат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. расипува
Англиски: stale Турски: bayatlamak Албански: bajat
Употреба: Разговорно
Примери:
Топлото го бајати млекото.
2. (се бајати) се расипува
Англиски: stale Албански: prishet, bajatiset
Примери:
Млекото се бајати на топло.
Изведенки
бајатење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи