а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајалдиса

бајалдисаат
Вид збор: Глагол, свршен
снеможе
Англиски: faint Турски: bayılmak
Примери:
Кобилата бајалдиса.
Изведенки
1. бајалдисува несв.
бајалдисуваат
2. бајалдисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи