а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баш

Вид збор: Придавка
Ранг: 13095
Прв дел од полусложенка со значење - прв, главен, најдобар, најважен, првокласен.
Англиски: main Турски: baş
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Изведенки
1. башмајстор м.
мн. башмајстори
главен мајстор
2. башчорбаџија м.
мн. башчорбаџии