а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башчауш

Види и: чауш (м.)
мн. башчауши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17516
главен чауш
Употреба: Архаизам
Примери:
Башчаушот на заптиите беше страв и трепет за нарушителите на внатрешниот ред.