а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

башка

Вид збор: Придавка
друг, посебен
Англиски: other Турски: başka
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Спиеше на башка постела.
Тој цел ден во бавчата ти седи.
Башка човек!