а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бач

мн. бачови
Вид збор: Именка, машки род
Старешина на бачило, најстар овчар на бачило.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Стариот бач ги молзеше овците.
Изведенки
бачовски прид.
бачовскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи