а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бачило

мн. бачила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9927
1. Летна сточарска дрвена колиба или населба каде што во текот на летото сточарите го чуваат добитокот и подготвуваат млечни производи.
Англиски: pen Албански: bulmetore
Употреба: Земјоделство
Примери:
Чорбаџите се групираат по четворица и прават едно бачило.
Имал стадо на бачило.
2. бачување
Албански: bulmetore
Употреба: Земјоделство
Примери:
По Гурѓовден, иде бачило, свети Никола летни, кога се креваат овците в планина.