а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бачилар

мн. бачилари
Вид збор: Именка, машки род
Овчар, работник на бачило.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ова се бачиларите, одат на бачило.
Изведенки
бачиларка ж.
мн. бачиларки
Жена на бачилар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи