а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бацува

(се) бацуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
љуби, бакнува
Англиски: kiss
Примери:
Бацува рака на баба си.
Изведенки
бацување ср.
мн. бацувања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи