а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бацко

Види и: брат (м.)
мн. бацковци
Вид збор: Именка, машки род
(вокатив) брат
Англиски: brother
Примери:
Море, како така, бацко Толе, ами роднина сме!
Си дојде бацко им.
Настојува на некој начин да дојдат до бацко ми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи