а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баци

бацат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Бакне некого.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Го баци в чело.
Ги баци двете момички.
Дај да те бацам.
2. (се баци) Се бакне со некого.
Англиски: kiss Албански: puthit
Примери:
Таа виде кога се бацивме.
Ајде тука, бацете се!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи