а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баце

Види и: брат (м.)
мн. бацевци
Вид збор: Именка, машки род
(вокатив) брат
Англиски: brother
Примери:
Разбра ли, баце Трајане?
Изведенки
баце ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи