а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баханалија

мн. баханалии
Вид збор: Именка, женски род
1. Повеќедневни свечености и оргии во чест на Бах, богот на виното.
Англиски: bacchanal Албански: aheng, orgji në emër të Bahut,
Употреба: Историја
2. Дива, развратна пијанка; бучна веселба, лумпување.
Англиски: bacchanal Албански: aheng i zëshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа беше младешка баханалија во чест на првата заработувачка.
Изведенки
баханалиски прид.
баханалискиот
Пример: Не верувам во ветроштиње, ни во добри или лоши самовили, ни во нивните баханалиски полноќни собири на распаќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи