а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бафер

мн. бафер
Вид збор: Именка, машки род
1. Меѓупростор за вршење дејност или што служи за заштита.
Англиски: buffer Албански: zbutës, bafer
Употреба: Информатика
2. Мемориски простор за податоци.
Англиски: buffer Албански: bafer
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи