а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бато

мн. батовци
Вид збор: Именка, машки род
брат
Употреба: Хипокористика
Примери:
Бато е поголем од мене и тој ми помага многу во учењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи