а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

батка

баткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
дрдори, пљампа
Англиски: chatter, blab
Употреба: Разговорно
Примери:
Многу баткаш, ме заболе главата.
Изведенки
баткање ср.
мн. баткања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи