а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

батка

мн. батковци
Вид збор: Именка, машки род
вокатив од брат
Употреба: Разговорно
Примери:
Батка, дај една цигара!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи