а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

батистен

батистениот
Вид збор: Придавка
Тоа што е од батист.
Примери:
Облече фина батистена кошула.
Во торбичето ги пакуваше батистените шамичиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи