а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

батиса

батисаат
Вид збор: Глагол, свршен
потоне, пропадне, упадне
Англиски: sink Турски: batmak
Употреба: Архаизам
Примери:
Последниот камион батисал во глибавото мочуриште.
Изведенки
1. батисува несв.
батисуваат
2. батисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи