а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бате

мн. батевци
Вид збор: Именка, машки род
брат
Англиски: brother
Употреба: Хипокористика
Примери:
Што ќе речат батевци ако не видат.
Батета многу да ми го поздравиш.
Изведенки
бате ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи