а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баталјон

мн. баталјони
Вид збор: Именка, машки род
Воена единица составена од две до четири чети.
Англиски: battalion
Употреба: Воен термин
Примери:
Вториот баталјон изврши јуриш.
Изведенки
баталјонски прид.
баталјонскиот
Пример: баталјонски курир
FlexiMac
 менување на македонски глаголи