а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

батали

баталат
Вид збор: Глагол, свршен
1. остави, напушти
Англиски: leave Албански: lë, braktis
Употреба: Разговорно
Примери:
Штотуку се чу дека војната завршила, баталив и жена и деца, тргнав.
Му било советувано да ги батали песните.
2. (се батали) се запушти, се запостави
Англиски: neglect Албански: shpërfill
Употреба: Разговорно
Примери:
Работата во бараката сосема се батали.
Изведенки
баталува несв.
(се) баталуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи