а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

батакчија

мн. батакчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22385
нечесен, расипан човек
Англиски: crook Турски: batakçı
Употреба: Разговорно
Примери:
Не гледаш ли дека и тој тргнал со батакчиите.
Изведенки
батакчиски прид.
батакчискиот
Пример: батакчиска работа