а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бастион

мн. бастиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32544
1. Издаден дел од бедем на тврдина; кула на тврдина.
Англиски: bastion Албански: bastion
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во градот имаше неколку бастиони.
2. Добро чувано место, потпора во одбраната на некоја позиција.
Англиски: bastion Албански: bastion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Востаниците го разбиле бастионот на левото крило од борбената линија.