а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баста

бастаат
Вид збор: Глагол, несвршен
блада
Англиски: mumble
Примери:
Овој нешто басташе без врска, плетејќи со јазикот.
Изведенки
бастање ср.
глаг. им.