а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баста

мн. басти
Вид збор: Именка, женски род
Набор на фустан, фалта.
Англиски: pleat
Употреба: Архаизам
Примери:
Девојчето беше облечено во фустанче со басти.