а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баснословен

баснословни
Вид збор: Придавка
Ранг: 27883
1. измислен, необичен, фантастичен
Англиски: fantastic
Примери:
Волшебниот роман, полн со баснословни авантури, настанал од вечерните приспивни приказни што ги измислил таткото за својот син.
2. неверојатно голем, огромен
Англиски: huge
Примери:
Памукот го продаде по баснословни цени.
Изведенки
баснословно прил.
Пример: Стана баснословно богат.