а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

басна

мн. басни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16260
1. Кратка епска творба во стих или во проза со поучна содржина, во која луѓето и нивните карактеристики обично се претставени преку животни, растенија или предмети.
Англиски: fable Албански: fabul
Употреба: Литература
Примери:
Волкот е редовен актер во басните.
2. Измислица, неверојатна приказна.
Англиски: fable Албански: fabul
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сето тоа е измислица, басна, лага.