а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баснарка

мн. баснарки
Вид збор: Именка, женски род
1. бајачка, вражалка, гаталка
Англиски: medicine woman Албански: fallxhore
2. вештица
Англиски: witch Албански: shtrigë
Примери:
Има примери кога се поистоветува баснарката со вештица.