а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

басмен

басмениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37497
Што е од басма.
Примери:
Се покри со еден басмен јорган.
Девојчето беше облечено во шарено басмено фустанче.