а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

басма

мн. басми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10885
Bид шарена памучна ткаенина.
Англиски: print fabric Турски: basma
Примери:
Фустанот беше од обична басма.
Девојчињата носеа шарена басма.
Изведенки
басмичка ж.
мн. басмички
дем.