а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

басен

мн. басени
Вид збор: Именка, машки род
1. Област од којашто водите се слеваат во некоја река, езеро или море.
Англиски: basin Албански: basen, pellg
Употреба: Географија
2. Подрачје на големи рудни богатства.
Англиски: basin Албански: basen
Употреба: Географија
Примери:
Македонија е познат басен на олово и цинк.
3. Вештачки издлабен простор наполнет со вода (отворен или затворен) и (обично) наменет за капење.
Англиски: pool Албански: pishinë
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи