а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

басамак

мн. басамаци
Вид збор: Именка, машки род
1. скала, лествица
Англиски: stair Турски: basamak Албански: shkallë
Примери:
дрвени басамаци
2. скалило на скала
Англиски: step Албански: trap i shkallës
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Застана на басамакот да земе здив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи