а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бар-код

мн. бар-кодови
Вид збор: Именка, машки род
Компјутерски код во форма на линии за автоматско распознавање на производи.
Англиски: bar code
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи