а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барџав

барџавиот
Вид збор: Придавка
Што е црномурен, што има црни очи и коса и потемна боја на кожата.
Англиски: swarthy
Примери:
Барџаво момче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи