а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барут

(едн.) барутот
Вид збор: Именка, машки род
Барут е лесно запална смеса од калиумов нитрат, дрвен јаглен и сулфур кој се користи за полнење муниција за огнено оружје.
Англиски: gunpowder Турски: barut Српски: барут Албански: barut Бугарски: барут Грчки: μπαρούτι
Примери:
Фишеците беа полни со црн барут.
Слободата ни дојде без зрно барут.
Изрази
Буре барут - опасна ситуација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи