а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барон

мн. барони
Вид збор: Именка, машки род
Благородничка титула пониска по ранг од грофовската.
Англиски: baron
Примери:
Им се додворуваа на своите барони, новите господари.
Изведенки
баронски прид.
баронскиот
Пример: Тој беше горд со баронската титула.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи