а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баронство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Феудален посед на барон.
Албански: pronë e baronit
Примери:
Тој доби баронство во оваа област.
2. Достоинство, целокупност на правата што произлегуваат од титулата барон.
Албански: baroni
Примери:
Тој го сакаше повеќе својот народ отколку баронството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи