а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барометар

мн. барометри
Вид збор: Именка, машки род
1. Направа за мерење на воздушниот притисок; со извесно приспособување може да ја мери и надморската височина.
Англиски: barometer Албански: barometër
Употреба: Физика
2. Тоа што служи за проценување на некоја ситуација како показател.
Англиски: indicator Албански: barometër, indikator
Употреба: Преносно значење
Примери:
Анкетите се барометар на јавното мислење.
Пулсот е најдобар барометар за способноста на организмот.
Изведенки
барометарски прид.
барометарскиот
Пример: Барометарска скала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи