а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барок

(едн.) барокот
Вид збор: Именка, машки род
Стил во европската уметност (архитектурата, вајарството, сликарството, декоративната уметност, литературата) од крајот на XVI до средината на XVIII век, чии главни карактеристики се претеран декоративен раскош и патетичност во пишувањето.
Англиски: baroque Албански: barok
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи