а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барокен

барокни
Вид збор: Придавка
Што е во стилот на барокот; претрупан со украси, китнест, раскошен.
Англиски: baroque
Примери:
барокни зданија
Изведенки
1. барокно прил.
Пример: Барокно ги нијансира психолошките искуства.
2. барочно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи