а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бармен

мн. бармени
Вид збор: Именка, машки род
1. Сопственик или раководител на бар.
Англиски: barman Албански: banakjer, barmen
Употреба: Гастрономија
Примери:
Барменот располагаше со два бара.
2. Келнер во бар.
Англиски: barman Албански: banakjer, barmen
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ќелавиот бармен му донесе чаша вино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи