а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

барка

баркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 52720
1. Бара по малку, внимателно, со напипување.
Англиски: search Албански: kërkon
Примери:
Туѓите луѓе со чудни инструменти баркаа по дното на езерото.
2. пипка
Англиски: touch Албански: prek
Употреба: Дијалектен збор
3. мешка
Албански: masazhë
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
баркање ср.
глаг. им.